25 Şubat 2020 Salı

DÜNYADA PAINTBALL

20 Kasım 2015
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2283 defa okundu.

DÜNYADA  PAINTBALL

1

 

Tarihçe

 

Paintball’ın 70’li yılların başında, bir kaç Kaliforniya’lı orman görevlisinin, kesileceği belirlenen ağaçları elle işaretlemek yerine yağ bazlı boya atan tabancaları kullanarak işlerini daha kolay ve keyifli bir hale getirmeye çalışmaları sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bir başka inanışa göre ise, ineklerini işaretlemek için kolay bir yol bulmayı amaçlayan kovboylardır bu zevkli oyunun temellerini atan.

Paintball, temel olarak bir kovalamaca şeklinde başladı. Rivayete göre ilk oyunlar doğada, bir grup insanın dağılıp “herkes kendi başına” sistemiyle bir tür kovalamaca oynaması şeklinde yapılıyordu. Birbirlerini kovalayıp “işaret tabancalarını” kullanarak boya topu atıyorlardı. Bu noktadan temel bir kurallar ve güvenlik önlemleri seti ortaya çıktı ve böylece paintball’ın ilk versiyonu şekillenmiş oldu.

Bu stratejik oyun, “Bağımsız Paintball Markörü” (havalı silahı) ve diğer yan ürün imalatçılarının ortaya çıkması, düzenli sahalarda oyun organizasyonlarının başlaması ve resmi turnuvaların düzenlenmesiyle yaklaşık yirmibeş yıl içerisinde bugünkü halini aldı. Oldukça yeni bir spor olmasına karşın paintball, 1980’li yıllarda Kuzey Amerika’da başlayarak ülkede çok yaygın olarak oynanan bir oyun halini almıştır. Paintball, bir salgın gibi kısa sürede başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya yayılmıştır. Bugün dünya’da 13.600.000 kayıtlı oyuncu bulunmaktadır. Pek çok ülkede paintball takımları, sahaları, dernek ve/veya federasyonları mevcuttur.

 

Günümüzde Paintball’un Dünya’daki Durumu

Günümüzde Dünya’da 5 kıtada paintball oynanmaktadır. Sadece Amerika, Avrupa ve Asya’da 13.600.000 adet kayıtlı sporcu bulunmaktadır. Paintball, yapılan araştırmalara göre Dünya’da en çok rağbet gören 3. ekstrem spor olmasının yanı sıra SGMA (Amerika Spor Malzemeleri Üreticileri Birliği)’nın yaptığı araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm spor organizasyonları arasında en populer 4. sportif organizasyondur.

Paintball sporunun şu an Dünya’daki durumu ile ilgili istatistiki bilgiler aşağıda dikkatinize sunulmuştur.

 

Paintball 104 farklı ülkede oynanmaktadır.

13.600.000 adet kayıtlı profesyonel oyuncu bulunmaktadır.

Dünya’da 9250 adet kayıtlı profesyonel paintball takımı bulunmaktadır .

Dünya’da 3734 adet uluslararası standartlara uygun paintball sahası bulunmaktadır.

Dünya’da 15 adet uluslararası turnuva ve 11 adet uluslararası lig bulunmaktadır.

Dünya’da 16 adet uluslararası periyodik (420.000 baskı) basılı yayın vardır.

Dünya’da 537 adet üniversite paintball kulübü vardır.

Dünya’da 3482 adet paintball mağazası bulunmaktadır.

İnternet ortamında 18237 adet paintball websitesi bulunmaktadır.

Dünya’da 11 paintball topu, 74 tane de paintball ekipmanı üreticisi vardır.

1339793009_94905

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..
Paintball&Airsoft Türkiye SON DAKİKA: