24 Ocak 2020 Cuma
11667355_805454489569194_6122381831874011807_n

Li-PO Piller Nedir? Nasıl Kullanılır nelere dikkat edilmelidir? 

20 Kasım 2015
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1604 defa okundu.

Li-Po (Lithium Polimer) piller hobiciliğin olduğu gibi pek çok elektronik aletin çağ atlamasını sağlayan bir pil türüdür. İçindeki kimyasallar sayesinde çok daha küçük alanlara sığan çok yüksek güçler verebilir.

Li-Po piller seçilirken 3 ana kritere dikkat edilir.

1) Voltaj değeri: Li-Po piller çeşitli hücrelerden oluşur. Her hücre 3,7v dir. İstenilen uygulamaya göre bu hücreler bir araya getirilerek 3,7 – 7,4 – 11,1 …. ve daha fazla değerler elde edilir.

2) Amper Değeri: Uygulamarda kullanılacak güce veya hıza göre amper değerinin yüksek seçilmesi performansı ciddi şekilde etkilemektedir. Li-Po pili su tankı olarak düşünürseniz, bu tankın hacmi, akımı verecektir. Çekebileceğiniz maksimum akım miktarının fazla olması, istediğiniz güce ulaşmanızı sağlayacaktır.

3)C Değeri (Deşarj Değeri): En çok merak edilen ve kafa karıştıran bu değeri şöyle açıklayabiliriz: Bu değer, Yüksek akım sağlayan lipo pillerden, maksimum çekeceğiniz akım miktarını belirler. Bu değer ne kadar yükse, pilinizden o anda çekebileceğiniz akım okadar fazla olur, okadar performans elde edersiniz. Yani Li-po pil bir su tankı ise, tahliye borusunun genişliği size C değerini verecektir. Bu değer nekadar büyükse hem pili daha yüksek akımlarda daha kısa sürede şarj etme olanağınız olacak hem de performanslı bir motor sürmek istediğiniz çok daha seri ve güçlü bir motorunuz olacak. Bunu da sağlayabileceğiniz ANLIK maksimum akım miktarını artırarak yapabileceksiniz.

Avantajları:
+ Hafiftir, AEG’lerin içine rahatlıkla girebilir.

+ Kısmen esnektir. Yere düşürdüğünüzde diğer piller gibi zarar görmez. (Delinmediği taktirde)

+ Şarj süreleri 1-2 saat gibi kısa sürelere inebilmektedir.

+ Çok yüksek akımlar verebilir bu sayede hiçbir pil ile kıyaslanmayacak performansa sahiptir.

Dezavantajları:
– Kapasite üstü şarj edildiğinde YANGIN TEHLİKESİ vardır. Her pilde olduğu söylenir ancak li-po lar gerçekten etrafı kasıp kavuracak kadar kuvvetli yanmalara patlamalara sebep verir. Youtube de “overcharge li-po” gibi aramalar yaparsanız, uygulamalı örneklerini görebilirsiniz.

– Fazla şarj olmaması için kaliteli şarj aletleri almak gereklidir. MALLİYET GETİRİR ancak tek seferlik bir yatırımdır.

– Çok fazla DEŞARJ olduğunda pillerin kapasitleri ciddi oranda düşer, piller şişer ve kullanım ömrü bir anda bitebilir. Bu yüzden

– Kısa devre edilmesi durumunda, çok yüksek akımlar (35-40-50-60 100 Amper gibi) verebilen bu piller, patlamalara ve yangınlara sebep olabilir. (Bu değerler bir pil için inanılmaz gibi görünebilir ancak gerçekten bu akımlara cıkabilen bu piller hobi araçlarımıza ile bereber laptop cep telefonu gibi sistemler de de artık yaygın olarak kullanılmaya ve çok daha verimli pil sürelerinin sağlanmasına olanak tanımıştır.

– Li-Po pillerin ömrü kullanıma ve kaliteye göre değişmekle birlikte 1 sene ortalama ömüre sahiptir.

– Li-Po bir sisteme giriş başlangıç maaliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksektir. (Kaliteli bir şarj cihazı, kaliteli bir pil vs…)

– Sistemde kullanırken MUTLAKA düşük pil korumalı bir sistem kullanılmalıdır. Pilin belli bir değerin altına düştüğünü haber veren veya gücü kesen bir sistem olmalıdır. Elektrikli sistemi kullanmak için gücü kontrol eden ESC (Elektronik hız kontrolörü) nin kaliteli secilmesi ile entegre bir kontrole sahip olabilirsiniz yada haricen kullanılan buzzer denilen, pil belli bir değerin altına düşünde öten bir sistem almanız gerekmektedir.

Dezavantajları fazla gibi görünse de Li-Po lar vazgeçilmezdir. Dikkatli kullanıldığında vazgeçemeyeceğiniz bir ekipman haline gelir.

Şarj Ederken Dikkat Edilecek Hususlar, Nasıl Şarj Edilir:

1) Öncelikle kaliteli bir şarj cihazı kullanmak gerekir. Li-Po piller farklı bir çok hücrenin seri bağlanması ile oluştuğundan bu hücrelerin eşit oranlarda şarj edilmesi gerekir. Aynı zamanda bu hücrelerin belli bir değerden fazla da doldurulmaması gerekmektedir. Bunları ancak kaliteli bir şarj cihazı aldığınızda sağlayabilirsiniz. Pil ömrünüz ve veriminiz de doğal olarak artar.

2) Pillerin iki ucu vardır. Biri kalın iki kablo ile gelen (Kırmızı ve Siyah); diğeri ise hücre sayısı +1 kadar kabloya sahip (örneğin 11.1v 3 hücredir ve 4 kablosu vardır) olandır. Şarj aleti eğer dengeli şarj yapabiliyorsa, Hem bu ikili kabloya hemde diğer çoklu kabloya bağlanarak şarj edilir. Bu bağlantılardan birisi dahi eksik ise alet hata verecek ve şarj yapmayacaktır. İkili kablo şarj aletinin ana uçlarını bağlanır (yine iki kablolu), çoklu kablo ise şarj aletinin üstünde veya ayrı bir aparatında bulunan ilgili sokete takılır. Bu soketler de pilin hücresine göre genişliklere sahiptir, yanlış takma ihtimaliniz yoktur.

3) Bağlantıları yaptıktan sonra menü den li-po pilin hücre sayısı seçilir. 3cell, 4 cell vs…. Yanlış seçimde yine bir uyarı alınır.

4) Hücre seçimi ardından şarj akımı girilir. Bu şarj akımını pilin mA değerine yakın seçmek yararlı olacaktır. Örneğin 2200mA lık bir piliniz var ise şarj akım değerini de 2,2A seçmek pil ömrü açısından uygun olacaktır. Aceleniz var ise daha yüksek değerler de de şarj edebilirsiniz ancak li-po nun ömrü kısalacaktır. Şarj akımını secerken dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var o da şarj aletinize şebeke gerilimine bağlayan adaptörün maksimum kaç amper değer verebildiğidir. O adaptör eğer 2 Amperlik bir adaptör ise, sizin pili 2,2 veya 3 A ile şarj etmeniz hem adaptöre hemde şarj aletine zarar verecektir!!!! O yüzden bu adaptörlerin en az 5A en ideal de 10 A alınması tavsiye olunur.

5) Her zaman önce şarj aletini pirize takın sonra li-po nuzu bağlayın.

6) MUTLAKA Lİ-PO ŞARJ OLURKEN GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDE TUTUN.

Düşük maliyetli şarj cihazları hakkında bilinmesi gerekenler:

Sadece çoklu kablo soketine sahiptir. Bu sokete bağlantı yaparsınız. Pili uzun sürede şarj eder çünkü şarj akımı bellidir. Üzerlerinde başka V’lerde piller işarj etmeniz için girişler bulunmaz. Dengeli şarj da yapmazlar. Pil dolunca ışıkları yanar. Bu şarj aletleri ucuzdur. Sadece aşırı şarj korumasına sahiptirler.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..
Paintball&Airsoft Türkiye SON DAKİKA: