24 Ocak 2020 Cuma
11667355_805454489569194_6122381831874011807_n

Nikel-Metal Hidrit (Ni-MH) Piller Hakkında Kısa bilgi.

20 Kasım 2015
4 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4957 defa okundu.

Bu tip pillerin yapısı biraz daha karışıktır. İçlerinde titanyum, nikel, kobalt, manganez, aluminyum, vanadyum, zirkonyum, krom ve demir bileşikleri vardır. Bir pil birimi 1,2 volt potansiyel üretir ve enerji depolama kapasitesi oldukça fazladır. NiMH pillerde de bir miktar bellek etkisi vardır. Yani bu pilleri tam boşalmadan şarj ederseniz tam kapasiteyle kullanamazsınız. Fakat böyle bir yarım şarjdan sonra tam boşalmaya izin verirseniz bellek etkisi yok olur. (Belki de bu yüzden bazı NiMH pil üreticileri bellek etkisi olmadığını belirtmektedirlerNi-MH piller uygun koşullarda kullanım durumunda yaklaşık 1000 kez şarj edilebilirler. Kış mevsiminde olduğu gibi düşük ısılarda rahatlıkla kullanılabilirler. Özellikle yeni modeller 9000 mAh enerji depolayabilirler. Depoladıkları enerji miktarı yaklaşık eşit olduğu için zorunlu durumlarda şarj edilemeyen pillerle karışık olarak kullanılabililer. Yüksek güçte elektrik verebileceği için fotoğraf makineleri ve oyuncaklar gibi aletlerde kullanılabilirler.

Ni-MH şarjlı piller 4-5 defa şarj edildikten sonra tam kapasite ile çalışmaya başlarlar. Satın aldığınız NiMH şarj edilebilir pili kullanmaya başladıktan ve 4-5 defa boşalıp tekrar doldurduktan sonra en yükesek verimi elde edebilirsiniz.

Hafıza Etkisi: Ni-Mh bataryalar şarj kapasitelerini koruyabilmek için düzenli aralıklara tam boşaltma(deşarj) gerektirirler. Yanısıra tam boşaltılmadan şarj edilmeleri alışkanlık haline getirilirse, batarya içinde kristal oluşumları gözlenir.(bellek) Böylece batarya zamanla performansını yitirir.

[Resim: 8966Ni-CD:Ni-MH_Hafiza.png]

Bu tip pillerin şarjı esnasında dikkate alınması gereken hususları sıralarsak;

1- Şarj akımı sabit olmalıdır. Şarj esnasında akım değişmemelidir.
2- Şarj süresi verilen akımla orantılı olarak takip edilmelidir.
3- Şarj esnasında pilin ısısı kontrol edilmelidir.

Tam işte bu noktada şarj cihazının önemi ortaya çıkıyor. Bilgisayarlı bir şarj cihazı edinmeniz, sizi bir çok sıkıntıdan korur. Yeni nesil şarj cihazları sabit akım verebilme yetenekleri dışında birden fazla kontrol imkanı ile riski en aza düşürmektedirler. Bu tip cihazlarda şarj süresi, kapasite kontrolü, ısı kontrolü gibi güvenlik önlemlerinin dışında otomatik deşarj/şarj modu ile de pil ömrünü uzatma imkanı sağlar.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..
Paintball&Airsoft Türkiye SON DAKİKA: