18 Haziran 2019 Salı
2 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Paintball Oyun Senaryoları

20 Kasım 2015
3400 defa okundu.
Paintball Oyun Senaryoları

Paintball Senaryoları

Paintball senaryoları yani oyun çeşitleri / türleri grupların hangi tarzda oynamak istediklerine daha rahat karar verebilmelerini sağlamaktadır. Çok çeşitli olmasına rağmen genelde tek bayrak ve çift bayrak oyunu tercih edilmektedir. Bunun sebebi de her oyuncunun sürenin son anına kadar oyunda kalmasını sağlamasıdır. Çünkü diğer oyunlarda vurulan oyuncuların çıkması ve beklemesi gibi kurallar olduğundan dolayı sıkılma ve soğuma meydana gelmektedir. Oyunun sürekliliğini ve devamlılığını kesmeden sağlamak için de en uygun oyun tipi tek bayrak yani orta bayrak senaryosudur.

  • Tek Bayrak (Orta Bayrak) : Bayrak sahanın ortasında durur ve her iki takım kendi kale arkalarına (oyun başlangıç noktalarına) gider ve hakemin düdüğüyle başlar. Bu oyundaki amaç ortadaki bayrağı almak ve vurulmadan kendi kalesine kadar götürmektir. Düdük çalınıp oyun başladıktan sonra oyuncular kendi alanlarından ortaya doğru hareket ederek bayrağı vurulmadan almak için fırsat kollarlar ve ona göre siper alırlar. Hiç kimse hangi amaçla olursa olsun rakip takımın alanına geçemez. Dolayısıyla bu, bayrağın diğer tarafına geçemez anlamına geliyor. Geçerse ceza yer ve karşı takım sayı alır. Vurulan oyuncular silahlarını havaya kaldırıp vurulduklarını bu şekilde belli ederler. Kendi başlangıç noktalarına geri döner ve oradan oyun tekrardan başlarlar. Bayrağı alan oyuncu bayrağı elinden bırakmadan ve bayrağı başkasına vermeden kendi kalesine götürmelidir.
  • Çift Bayrak (Köşe Bayrak) : Takımlar kendi köşelerinde bulunan bayrakları korumalıdır. Sayı almak için karşı takımın bayrağını alıp belirli bir noktaya getirmek gerekir. Bu oyundaki en önemli kural bayrağı savunmada minimum 10 metre mesafe kuralıdır. Yani bayrağın 10 metre yakınında siper almak, saklanmak ve bayrağı bu bölgeden savunmak yasaktır.
  • Başkan : Takımlardan bir kişi başkan seçilir ve sadece o kişi bayrağı alabilir. Bir takım başkanı koruyup bayrağı almakla görevliyken, diğer takım bayrağı koruyup başkanı indirmenin yolunu arar.
  • Son Adam : Kural basittir. Vurulan çıkar en son kalan kazanır. Bunu ister takım halinde yürütebilirsiniz isterseniz de herkes tek olur ve son kalan kazanır.
  • Rehine Operasyonu : Bu senaryoda da yine bir oyuncu veya isteğe bağlı olarak bir hakem ya da seyirci; “Rehine” olmakta ve “Hakim Tepe”de “Saldırganlar”ın elinde rehin tutulmaktadır. “Kurtarıcılar”ın görevi ise verilen süre dolmadan rehineyi “sağlam olarak” kurtarmaktır.
  • Buddy : “Son Adam” senaryosuna benzer, ancak bu senaryoda 2 kişilik timler söz konusudur ve geçici anlaşma yapma imkanı yoktur. Elenmeden kalan son tim oyunu kazanır.
  • Terminator : Oyunculardan biri Terminator olur ve yoketmeye başlar; durdurmanın tek yolu vardır; elinden vurmak.

İyi Eğlenceler!

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..
Paintball&Airsoft Türkiye SON DAKİKA: